Sosyal medya devi soğuk terler döküyor! Biden, ‘imzalayacağım’ dedi…

ABD Temsilciler Meclisi Enerji ve Ticaret Komitesi’nden Perşembe günü oybirliğiyle geçen yasa tasarısı, Çin’in ByteDance şirketine TikTok’taki hisselerini devretmesi ya da ABD yasağıyla karşı karşıya kalması çağrısında bulunuyor.

Tasarıyı destekleyen Cumhuriyetçi Meclis Başkanı Mike Johnson, tasarının yakında Meclis’te tam oylamaya sunulacağını belirtti.

“KABUL EDERLERSE İMZALARIM”

Gazetecilerin mevzuatla ilgili sorusu üzerine Biden, “Eğer kabul ederlerse imzalarım,” dedi.

Beyaz Saray tasarının hazırlanmasında teknik destek sağlamıştı ancak Beyaz Saray basın sekreteri Karine Jean-Pierre bu hafta başında yaptığı açıklamada TikTok yasasının Biden’ın onaylayacağı bir noktaya gelmesi için “hala biraz çalışma yapılması gerektiğini” söyledi.

Cumhuriyetçilerin muhtemel başkan adayı eski başkan Donald Trump, Perşembe günü Truth Social platformunda yaptığı paylaşımda, rakip sosyal medya platformu Facebook’a yardımcı olacağı için yasağa karşı çıktığını söyledi.

Başkanlığının son dönemlerinde TikTok ve bir başka popüler uygulama olan WeChat’i yasaklamayı amaçlayan bir idari eylem yayınlamış, ardından iptal etmişti.

ULUSAL GÜVENLİK ÖN PLANDA TUTULUYOR

Hem FBI hem de Federal İletişim Komisyonu, TikTok’un sahibi ByteDance’ın tarama geçmişi, konum ve biyometrik tanımlayıcılar gibi kullanıcı verilerini Çin’in otoriter hükümetiyle paylaşabileceği konusunda uyardı.

TikTok bunu hiçbir zaman yapmadığını ve istendiği takdirde de yapmayacağını söyledi.

2022 yılında Biden, TikTok’un federal hükümetin yaklaşık dört milyon çalışanı tarafından, kolluk kuvvetleri, ulusal güvenlik ve güvenlik araştırması amaçları için sınırlı istisnalar dışında, kurumlarına ait cihazlarda kullanılmasını yasakladı.

Yönetimi TikTok ile ilgili ulusal güvenlik endişelerini dile getirirken, Biden’ın yeniden seçim kampanyası geçen ay platforma katıldı.

Birleşik Krallık da geçen yıl TikTok’u devlet telefonlarından yasaklayarak ABD, Kanada ve AB ile aynı çizgiye getirdi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x