Çekya ve Türkiye ikili ilişkilerinin 100. yılı kutlandı

Çek-Türk İşbirliği Parkı, Çekya ve Türkiye arasındaki ikili ilişkilerin 100. Yılında Prag’da açıldı. Türkiye’nin başkenti Ankara’dan ilham alınarak tasarlanan parkın açılışına, 30 ülkeden büyükelçi ve 22 ülkeden temsilcinin de aralarında bulunduğu 200’ün üzerinde davetli katıldı. Prag 6. Bölge Belediye Başkanı Jakub Starek, Antalya Muratpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Oya Kansu ve Türkiye’nin Prag Büyükelçisi Egemen Bağış birer konuşma yaptı.

Çek-Türk İşbirliği Parkı’nın açılışını yapmaktan gurur duyduğunu dile getiren Büyükelçi Bağış , “Prag 6. Ankarska Caddesi’ndeki Çek-Türk Dostluk Parkı’nın açılış töreninde hepinizle birlikte burada olmaktan büyük gurur duyuyorum. Prag 6 Belediye Başkanı Jakub Starek ile bu projeyi hayata geçirmek için uzun bir yol kat ettik. Ülkelerimizin büyük liderleri Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Tomáš Masaryk’in, bundan bir asır önce, Türkiye ile Çekoslovakya arasında diplomatik ilişkilerin kurulduğu 1924 yılında başlattığı sürecin sağlam bir sembolü olarak Çek-Türk İşbirliği Parkı’nın açılışını yapmaktan gurur duyuyoruz.” diye konuştu.

KARŞILIKLI İŞBİRLİĞİMİZİN ÖNEMLİ KİLOMETRE TAŞI

Prag 6 Belediye Başkanı Starek konuşmasında Çek-Türk İşbirliği Parkı’nın önemine değindi. Belediye Başkanı, “Başlangıçta Cumhurbaşkanı Atatürk’ün adını taşıyan bir mekan açmak istiyorduk ama Prag belediyesi buna izin vermedi. Biz de bugün burada kendisini bu parkla ve fotoğraflarla onurlandıracağız. Bu park, karşılıklı işbirliğimizde önemli kilometre taşlarına işaret ediyor. Mesela kaldırımlarda tarih, banklarda sembolizm ve daha birçok kültürel motifi bu parkta bulabilirsiniz.”

Kardeş şehirler Prag 6 Belediyesi ile Muratpaşa Belediyesi arasındaki dostluğun simgesi olarak parka Anadolu’dan getirilen meşe palamutları dikildi. Türk baklavası ve her iki ülke lezzetlerinin davetlilere ikram edildiği tören, 2 saat süren etkinlik boyunca devam etti.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x